Laji TAITAJA9

Taitaja9

Lajivastaavat

  • Vainionpää Timo

    Koulutuskeskus Sedu
    timo.vainionpaa@sedu.fi
    040 868 0168

  • Köykkä-Luopa Arto

    Koulutuskeskus Sedu
    arto.koykka-luopa@sedu.fi
    040 868 0795

Finaali

Taitaja9-finaali ti 10.5.2016 Seinäjoen uimahalli-urheilutalossa

8.30-16.00 Taitaja9-loppukilpailu, Uimahalli-urheilutalo (ilmoittautuminen klo 7.45-8.15)
7.45-8.15 Ilmoittautuminen
8.15-8.25 Kilpailun avaus, Pekka Matikainen Skills Finland ry
8.25-8.45 Päivän aikataulu ja kilpailuohjeet, Seinäjoen uimahalli-urheilutalo Timo Vainionpää, lajivastaava, Koulutuskeskus Sedu Nina Routi, päätuomari, Novida
9.00-10.30 Alkuerät
11.00-12.00 Keräilyerät
10.30-13.00 Joukkueiden ruokailu, porrastetusti
13.15-14.00 Välierät
14.30 Finaali ja palkintojen jako
n. 15.30 Taitaja9-tapahtuman päätös

Tuomarit

Nina Routi, Lounais-Suomen ammattiopisto Novida
Mikko Aho, Vaasan ammattiopisto
Anne Honka, Vaasan ammattiopisto
Maarit Tupamäki, Sedu
Heli Räty, Sedu
Arto Köykkä-Luopa, Sedu
Jouni Rinta-Keturi, Sedu

Taitaja9 tehtävävihko.

Taitaja9-tehtävävihko

Taitaja9-kilpailu on suunnattu peruskoulun 9-luokkalaisille. Valtakunnallinen loppukilpailu järjestetään Taitaja2016-tapahtuman yhteydessä tiistaina 10.5.2016 Seinäjoen uimahalli-urheilutalossa. Kilpailulla herätetään peruskoululaisten kiinnostusta kaikkia kädentaitoja vaativia ammattialoja kohtaan ja lisätään ammatillisen koulutuksen ja osaamisen arvostusta.

Taitaja9 käydään leikkimielisenä kisana kolmihenkisin sekajoukkuein.
Nopeimmin tehtäväradan arkielämän kädentaitoja, yhteistyötä ja nokkeluutta edellyttävät tehtävät oikein suorittanut joukkue voittaa.

Taitaja9:n paikalliskilpailut ja aluekilpailu

Taitaja9:n paikalliskilpailuja järjestetään ympäri Suomea eri ammattioppilaitoksissa. Kilpailujen järjestäjä vastaa tehtävien suunnittelusta, palkinnoista ja muista järjestelyistä, joten paikalliskilpailut saattavat poiketa hiukan toisistaan. Paikalliskilpailujen parhaat joukkueet jatkavat aluekilpailuihin.

Taitaja2016-tapahtumaan liittyvät paikalliskilpailut järjestetään syksyn 2015 aikana. Aluekilpailut järjestetään ammattiopistoissa paikalliskilpailujen jälkeen.

Katso, mitkä joukkueet näyttävät taitonsa Seinäjoella finaalissa 10.5.2016. ThingLink näyttää joukkueet kartalla.

 

Lajiohjausryhmä 2016

Timo Vainionpää, lajivastaava, Koulutuskeskus Sedu , timo.vainionpaa@sedu.fi
Arto Köykkä-Luopa, varavastaava, Koulutuskeskus Sedu, arto.koykka-luopa@sedu.fi
Jarmo Linkosaari, Turun ammatti-instituutti, jarmo.linkosaari@turku.fi
Juhani Pirttiniemi, OPH, juhani.pirttiniemi@oph.fi
Sini Rauhala,Koulutuskeskus Sedu, sini.rauhala@sedu.fi
Anne Rintala,Koulutuskeskus Sedu, anne.rintala@sedu.fi
Nina Routi, Uudenkaupungin ammatti- ja aikuisopisto Novida, nina.routi@lskky.fi
Juhani Pirttiniemi,OPH, juhani.pirttiniemi@oph.fi
Janne Suntio, Rakennus- ja kiinteistöpalvelualan vetovoima ry,janne.suntio@rakennusteollisuus.fi

Lajin yhteistyökumppanit

Yhteistyöoppilaitokset

Pääyhteistyökumppanit