Semifinaalit

← Takaisin lajikuvauksiin

 

Auto- ja kuljetustekniikka Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
101 Autoasennus Mika Saroma, Stadin ammattiopisto mika.saroma@stadinao.fi 040 571 9896 ei rajoituksia 20.-21.1.2016, Autoalan esikarsinnat (nettikarsinnat) joulukuussa 2015 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
102 Autokorikorjaus Teuvo Särkkä, Etelä-Savon ammattiopisto Esedu teuvo.sarkka@esedu.fi 040 054 0668 ei rajoituksia 20.1.2016 Etelä-Savon ammattiopisto/Teuvo Särkkä Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
103 Automaalaus  Mika Kuuva, Etelä-Savon Ammattiopisto  mika.kuuva@esedu.fi ei rajoituksia  20.-21.01.2015 Etelä-Savon ammattiopisto/Mika Kuuva, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä/Juha-Matti Mattila Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
104 Kuljetuslogistiikka Veijo Reimi, Stadin ammattiopisto veijo.reimi@stadinao.fi 040 571 9143 2 /toimipiste 27.-28.1.2016 Stadin ammattiopisto/Veijo Reimi Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
105 Metsäkoneen käyttö Vesa Saksman, TTS Koulutus vesa.saksman@tts.fi 044 714 3711 ei rajoituksia 3.2.2016 Etelä-Savon ammattiopisto/Pekka Parta, Ammattiopisto Valtimo/ Ville Ovaskainen, OSAO Muhoksen yksikkö, Jämsän Ammattiopisto, JAO Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

IT ja viestintäteknologia Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
201 CAD- suunnittelu Maarit Pylkkänen, Stadin ammattiopisto maarit.pylkkanen@stadinao.fi 09 310 722 56 ei rajoituksia 4.2.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen, Ammattiopisto Lappia/ Kirsi Kirjakainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
202 Painotekniikka ei rajoituksia 1.-4.2.2016 Timo Porkka, Stadin ammattiopisto, timo.porkka@stadinao.fi Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Timo Porkka, Stadin ammattiopisto timo.porkka@stadinao.fi 050 401 3664
203 Painotuotteen suunnittelu Tuula Karastie, Stadin ammattiopisto tuula.karastie@stadinao.fi 040 334 0982 3 /toimipiste 3.2.2016 Stadin ammattiopisto/Tuula Karastie Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
204 Tietojenkäsittely Risto Oksanen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto risto.oksanen@businesscollege.fi 050 306 0115 ei rajoituksia 26.1.2016 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto/ Tapio Kattainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
205 Tietokoneet – ja verkot Harri Hautala, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto harri.hautala@businesscollege.fi   044 775 6315 ei rajoituksia 4.2.2016 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto/ Tapio Kattainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
206 Verkkosivujen tuottaminen Virpi Peuralinna, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto virpi.peuralinna@businesscollege.fi 044 775 6340 ei rajoituksia 26.1.2016 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto/ Tapio Kattainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

Palvelut Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
301 Asiakaspalvelu ja myynti Raija Ryymin, Suomen liikemiesten kauppaopisto raija.ryymin@businesscollege.fi 044 775 6382 3 /toimipiste 28.1.2016 Oulu, Kangasala ja 2 eri paikassa pääkaupunkiseudulla Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Tero Tikkanen, Suomen liikemiesten kauppaopisto tero.tikkanen@businesscollege.fi 040 743 1161
302 Hiusmuotoilu Greta Kauria, Stadin ammattiopisto greta.kauria@stadinao.fi 050 595 5291 2 /toimipiste 26.1.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
303 Kauneudenhoito Susanna Korpinen-Back, Stadin ammattiopisto susanna.korpinen-back@stadinao.fi 040 334 5755 2 /toimipiste 27.1.2016 Stadin ammattiopisto/Susanna Korpinen-Back Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Mia Parkkinen, Stadin ammattiopisto mia.parkkinen@stadinao.fi 050 401 3159
304 Kukkasidonta Petra Karvonen, Keudan ammattiopisto petra.karvonen@keuda.fi 050 415 0875 ei rajoituksia 2.2.2016 Kauppakeskus Syke, Lahti/Petra Karvonen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
305 Lähihoitaja Anni Launonen, Stadin ammattiopisto anni.launonen@stadinao.fi 040 334 0033 1 pari / toimipiste 3.2.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen, Yrkesinstitutet Prakticum/ Tiisa Vasara, Jyväskylän ammattiopisto/Pirjo Kauhanen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
306 Puhdistuspalvelu Päivi Vuorihuhta, Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, Omnia paivi.vuorihuhta@omnia.fi 046 851 5038 ei rajoituksia 4.2.2016 Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, Omnia/Päivi Vuorihuhta Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
307 Vaatteenvalmistus Noora Ihalainen, Stadin ammattiopisto noora.h.ihalainen@stadinao.fi 040 336 2287 28.1.2016 Stadin ammattiopisto/Noora Ihalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Kirsi Ojala, Stadin ammattiopisto kirsi.ojala@stadinao.fi
308 Visuaalinen myyntityö Satu Uronen, Mercuria, Kauppiaitten Kauppaoppilaitos satu.uronen@mercuria.fi 040 558 8787 2 /toimipiste 2.-3.2.2016 Mercuria, Kauppiaitten Kauppaoppilaitos/Satu Uronen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
309 Hevosenhoito Arja Aalto, YSAO arja.aalto@ysao.fi 040 079 2802 4 / toimipiste 4.2.2016 Ylä-Savon ammattiopisto/Arja Aalto Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
310 Yrittäjyys Taru Toivonen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto taru.toivonen@businesscollege.fi 050 401 5807 ei rajoituksia 26.1.2016 Lapin ammattiopisto/Anne Liedes, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto/ Tapio Kattainen, Mercuria Kauppiaitten kauppaoppilaitos/ Mika Orenius, Pohjois-Karjalan ammattiopisto/Taimi Naukkarinen, Omnian ammattiopisto/ Tarja Koskinen-Nisula, Jyväskylän ammattiopisto/Tea Ruppa Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Teemu Vesalainen, Suomen liikemiesten kauppaopisto teemu.vesalainen@businesscollege.fi 044 775 6434
311 Eläintenhoito Mari Pukkila, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä mari.pukkila@keuda.fi 050 074 3997 3 /toimipiste 3.2.2016 Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda Mäntsälä, Saaren kartano/ Mari Pukkila ja Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto, Saarijärvi/ Sari turvanen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
312 Matkailu Anu Kiiskinen, Stadin ammattiopisto anu.kiiskinen@stadinao.fi 040 334 5719 ei rajoituksia 27.1.2016 Stadin ammattiopisto/Anu Kiiskinen, Oulun seudun koulutuskuntayhtymä, Oulu/ Matti Simi Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
313 Taloushallinto Jorma Pyy, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto jorma.pyy@businesscollege.fi 044 775 6343 ei rajoituksia 2.2.2016 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto/ Tapio Kattainen, Oulun seudun ammattiopisto, Oulu Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

Rakentaminen Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
401 Huonekalupuuseppä Heikki Saraja, Koulutuskeskus Salpaus heikki.saraja@salpaus.fi 044 708 0810 2 /toimipiste 28.1.2016 JEDU, Haapaveden ammattiopisto/ Teuvo Vähäsarja, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto/Olli Hanski,WinNova, Pori/Marko Timonen, Koulutuskeskus Salpaus/Heikki Saraja Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
402 Ilmastointiasennus Jari Suominen, Stadin ammattiopisto jari.suominen@stadinao.fi 09 31084545 2/ toimipiste  2.2.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
404 Maalaus- ja tapetointi Harri Sainio, Stadin ammattiopisto harri.sainio@stadinao.fi 040 679 0488 2/ toimipiste 3.2.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
405 Putkiasennus Juha-Ville Mäkinen juha-ville.makinen@stadinao.fi 040 688 6258 2/toimipiste 2.-4.2.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
406 Sähköasennus Sari Vilén, Stadin ammattiopisto sari.vilen@stadinao.fi 040 334 0671 2 /toimipiste 19.-20.1. 2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen, Ylä-Savon ammattiopisto/Hannu Husso Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Kimmo Tiainen, Stadin ammattiopisto kimmo.tiainen@stadinao.fi 040 334 9129
407 Talonrakennus, kirvestyöt Saku Ohrankämmen, Stadin ammattiopisto saku.ohrankammen@stadinao.fi 040 334 5941 2 /toimipiste 28.1.2016 Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto/Jukka Ruuskanen, Stadin ammattiopisto/Saku Ohrankämmen , JEDU, Kalajoen ammattiopisto/ Markus Pahkala Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus Pekka Alajoki, Stadin ammattiopisto pekka.alajoki@stadinao.fi 050 325 8425 2 /toimipiste 27.1.2016 Etelä-Savon ammattiopisto/Hannu Toivanen, Stadin ammattiopisto/Pekka Alajoki Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
410 Viherrakentaminen Tuomo Vainikainen, TTS Koulutus tuomo.vainikainen@tts.fi 050 387 9562 ei rajoituksia  4.2.2016 Plantagen, Vantaa/Tuomo Vainikainen/ Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

Ravitsemispalvelut Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
501 Kondiittori Pauliina Tokola, Stadin ammattiopisto pauliina.tokola@stadinao.fi 2 /toimipiste 26.-27.1.2016 Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen
Satu Nygård, Stadin ammattiopisto satu.nygard@stadinao.fi 050 401 3181
502 Ravintolakokki Ismo Korhonen, Stadin ammattiopisto ismo.korhonen@stadinao.fi 040 334 5704 2 / toimipiste 2.-5.2.2016 Stadin ammattiopisto/Ismo Korhonen
Taneli Ikäheimo, Stadin ammattiopisto taneli.ikaheimo@stadinao.fi 040 334 5700
503 Cateringkokki (+1- laji) Arja Kaikkonen, Stadin ammattiopisto arja.kaikkonen@stadinao.fi 040 334 5702 2 paria / toimipiste 26.-28.1.2016 Koulutuskeskus Salpaus/Vesa Työppönen, Kainuun ammattiopisto/Maija-Liisa Kettunen, Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen, Hyria koulutus/Päivi Törmä, Pohjois-Karjalan ammattiopisto/ Milja Halonen, Ammattiopisto Tavastia/ Merja Kytöaho, Salon seudun ammattiopisto/Sirkka-Liisa Frantti, Oulun seudun ammattiopisto/Marja Rantala
504 Tarjoilija (+1- laji) Jaana Mäkinen, Stadin ammattiopisto jaana.makinen@stadinao.fi 050 401 3191 2/ toimipiste 26.1.2016 Etelä-Savon ammattiopisto/ Virpi Neuvonen, Hyria koulutus/ Tiina Packalen-Huhtanen, Stadin ammattiopisto/ Sari Karjalainen, Jyväskylän ammattiopisto/ Pirjo Kauhanen

 

Teollisuus Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
601 Automaatioasennus Tapio Törmä, Stadin ammattiopisto tapio.torma@stadinao.fi 040 334 9196 ei rajoituksia  26.-28.1.2016 Stadin ammattiopisto/Tapio Törmä
602 Elektroniikka Olavi Lähteinen, Turun ammatti-instituutti olavi.lahteinen@turku.fi 050 558 3471 ei rajoituksia 2.2.2016 Turun ammatti-instituutti/ Olavi Lähteinen
603 Koneistus Masi Järvinen, Stadin ammattiopisto masi.jarvinen@stadinao.fi 09 31083055 ei rajoituksia 4.2.2016. Tampereen seudun Ammattiopisto/ Hannu Pirkkalaniemi, Stadin ammattiopisto/Sari Karjalainen,  Turun ammatti-instituutti/Pekka Suominen
604 Laborantti Ritva Mikkonen, Stadin ammattiopisto ritva.mikkonen@stadinao.fi 040 334 0967 ei rajoituksia 28.-29.1.2016 Stadin ammattiopisto/Ritva Mikkonen
Ulla-Maija Nurmi, Stadin ammattiopisto ulla-maija.nurmi@stadinao.fi 040 334 0972
605 Levy ja hitsaus Jouni Hyvärinen, Stadin ammattiopisto jouni.hyvarinen@stadinao.fi 040 641 5971 2 /toimipiste 27.1.2016 Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä, Kalajoen ammattiopisto/ Mauri Liekola, Stadin ammattiopisto/Jouni Hyvärinen, Koulutuskeskus Sedu/ Jussi Ala-Välkkilä, Jyväskylän ammattiopisto, Viitaniemi7 Jyrki Kuisma, Savon ammatti- ja aikuisopisto, Varkaus/Jukka Pasanen, Oulun seudun ammattiopisto, Oulu/Esa Lahtela
606 Mekatroniikka Veli Virtanen, Stadin ammattiopisto veli.virtanen@stadinao.fi ei rajoituksia 3.-4.2.2016 Stadin ammattiopisto/ Veli Virtanen
607 Koneenasennus ja kunnossapito Jarkko Laakso, Stadin ammattiopisto jarkko.laakso@stadinao.fi 040 334 1479 4 /toimipiste 3.2.2016 Stadin ammattiopisto/ Jarkko Laakso, Oulunseudun ammattiopisto/Jyrki Mänttäri

 

Näytöslajit Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
N1 Turvallisuusala näytöslaji, joka järjestetään kutsukilpailuna – ei semifinaaleja
N2 Elintarvikkeiden valmistus näytöslaji, joka järjestetään kutsukilpailuna – ei semifinaaleja
N3 Lihatuotteiden valmistus näytöslaji, joka järjestetään kutsukilpailuna – ei semifinaaleja

 

Taitaja PLUS Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
Logistiikka Keskuspuiston ammattiopisto  2/toimipiste 3.2.2016 Anu Kilkku anu.kilkku@keskuspuisto.fi
Asiakaspalvelu ja myynti Matti Karko, Validia Ammattiopisto matti.karko@validia.fi 044 765 1526  2/toimipiste 26.1.2015 Validia Ammattiopisto/Matti Karko
Kiinteistönhoito Keskuspuiston ammattiopisto  2/toimipiste 21.1.2016 Anu Kilkku anu.kilkku@keskuspuisto.fi
Puhdistuspalvelu Keskuspuiston ammattiopisto  2/toimipiste  27.1.2016 Anu Kilkku anu.kilkku@keskuspuisto.fi

 

Taitaja9 Semifinaalikoordinattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite Puhelinnumero Lajikohtainen kilpailijarajoitus Ajankohta Kilpailupaikka/ yhteyshenkilö Tulokset
Paikallis- ja aluekilpailut järjestetään eri puolilla Suomea aikaisempien vuosien tapaan eri koulutuksenjärjestäjien toimesta ja Skills toimii taustaorganisaationa kisojen järjestämisessä.