Mästare2016-program

Måndag 9.5.2016
9.00-14.00 Ackreditering för tävlande, följeslagare, domare och lagledare
11.00-15.00 Lunch
12.00-13.30 Utbildning för huvuddomare, Kirkkokadun auditorio (auditorium)
14.00-15.00 Infotillfälle för internationella tävlande, Kirkkokadun auditorio (auditorium)
14.00-16.30 Gemensamt program för de tävlande, domarna och funktionärerna på grenområdena
16.00-16.30 Möte för juryn, lagledarna och följeslagarna
17.30-18.15 Samling på salutorget i Seinäjoki för Mästare2016-festtåg
18.30- ca 20.00 Öppningsceremonin för Mästare2016 i Uimahalli-urheilutalo (simhallen-idrottsgården)

Rutten för Mästare2016-festtåget: Koulukatu – Kansalaistori – Alvan Aallon katu – Kirkkokatu – Uimahalli-Urheilutalo (simhallen-idrottsgården). Öppningsceremoni i Uimahalli-urheilutalo (simhallen-idrottsgården) kl. 19.00. Det blir bl.a. musik och virtousitet med lokala, regionala, nationella och internationella förtecken!

 

Tisdag 10.5.2016
Kl. 8.30-17.30
Första tävlingsdagen
8.30-9.00 Tävlingarna inleds på grenområdena
09.45-10.45 Möte för juryn och lagledarna
11.00-15.00 Lunch
08.30-17.00 Yrkesstigar för skolgrupper och vuxengrupper; Test The Best – poäng.
08.30-17.00 Yrkestorget öppet, Areenas övre plan.
10.00-15.00 ”Strengthening the Competence Based Approach in Finland – this is how we did it”, Frami B
08.30-16.00 Mästare9-final, Uimahalli-urheilutalo (simhallen-idrottsgården) (anmälan kl. 8.00-8.30)
7.45-8.15 Anmälan
8.15-8.25 Tävlingarna öppnas, Pekka Matikainen Skills Finland
8.25-8.45 Dagens tidtabell och tävlingsanvisningar, Uimahalli-urheilutalo (simhallen-idrottsgården) Timo Vainionpää,
grenansvarig, Utbildningscentret Sedu Nina Routi, huvuddomare, Novida
9.00-10.30 Försöksheat
10.30-13.00 Lunch för lagen, i etapper
11.00-12.00 Uppsamlingsheat
13.15 – 14.00 Semifinal
14.30 Final och prisutdelning efter tävlingen

 

Onsdag 11.5.2016
kl. 8.30-17.30
Andra tävlingsdagen
08.30-09.00 Tävlingarna inleds på grenområdena
09.45-10.45 Möte för juryn och lagledarna
11.00-15.00 Lunch
08.30-17.00 Yrkesstigar för skolgrupper och vuxengrupper; Test The Best – poäng.
08.30-17.00 Yrkestorget öppet, Areenas övre plan.
08.30-16.00 Yrkesutbildningens seminarium ”Taitajat framilla”, Frami B
19.00-22.00 Kompis-kväll för de tävlande på Duudsonit Activity Park Inträde med passet för tävlare. God mat, olika träningsmoment för återhämtning, massagepunkter, möjlighet att använda DAP-lokalen för en aktiv återhämning, disco.
19.00-24.00 Sydösterbottnisk kväll, avgiftsbelagd för Mästare2016-aktörer och internationella gäster, restaurangen på Hotel Lakeus, middagskuvert 30 €

 

Torsdag 12.5.2016
kl. 8.30-17.30
Tredje tävlingsdagen
08.30-09.00 Tävlingarna inleds på grenområdena
09.45-10.45 Möte för juryn och lagledarna
11.00-15.00 Lunch
08.30-13.00 Yrkesstigar för skolgrupper och vuxengrupper; Test The Best – poäng. Den sista guidade turen startar kl. 12.00.
08.30-15.00 Yrkestorget öppet, Areenas övre plan
9.30 – 12.00 Guidade rundturer på evenemangsområdet för deltagarna i Taitajat framilla-seminariet.
12.00-16.00 Taitajat framilla-seminarium, Frami B
14.15 FM-tävlingarnas resultat publiceras på den offentliga anslagstavlan i Areenan.
kl. 17.00 – ca kl. 19.00 Avslutningsceremoni för Mästare2016 och utdelning av FM-medaljer, Seinäjoen Uimahalli-urheilutalo (simhallen-idrottsgården). De tävlande ska vara på plats kl. 16.00 för att organisera sig.